Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpek gençlik hastalığı genellikle yavru köpeklerde görülen ve anne sütünden bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta anne köpeklerin sütlerinde gerekli vitamin bulunmazsa çocuğun bağışıklık sistemi gelişemediğinden gençlik hastalığına yakalanıyor. Yavru köpeklerin direnci  az olduğundan hastalığın vücuda yayılması çok rahat olur bu yüzden yavru köpeği her hafta mutlaka veterinere götürmek yada annenin sütünü kontrol ettirtmek hastalık riskini çok az bir orana düşürür.

Gençli hastalığı belirtileri bir çok hastalığın belirtileri ile aynıdır. Fark edilmesi kolaydır. Bu hastalığın belirtileri; iştahsızlık, aşırı depresyon, burun akıntısı, göz yaşarması, kusma ve ishal başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.  Bu hastalıkta belirtiler gözüktükten hemen sonra veteriner hekime gidilmezse hastalık için hiçbir tedavi yapılamaz çünkü bu hastalık bağışıklık sisteminin tam olarak oturmamasının sebebi ile çok hızlı yayılan bir hastalıktır.

Bu hastalığın tedavisi ise belirtilerden önce veya belirtilerin belirdiği anda yapılır. Belirtilerden yola çıkılarak gerekli ilaçlar kullanılır. Daha sonrasında yavru köpeğin bu hastalık ile baş edebilmesi için bağışıklık sistemini daha etkin kılabilecek aşılar ve ya tablet ilaçlar kullanılır. Bu hastalık için kullanılan ilaçlar gerçekten büyük masraflar doğurabiliyor. Çünkü kullanılan ilaçlar çok nadir bulunan bitkisel ilaçlardır. Bu yüzden köpeğinizin bu hastalığa yakalanmasını engellemek ve sizi de büyük ekonomik sıkıntından kurtarmak için köpeğinize düzenli olarak her yıl gençlik hastalığı aşısı yaptırmanızda büyük yarar ortaya çıkacacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>