Kuşlarda Mantar Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Eylül 15, 2011 | Hayvan Sağlığı

Kuşlarda Mantar Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Kuşlarda görülen mantar hastalığı genellikle kuşların belirli bölgelerinde kızarıkla halinde gözükür. Belirtilerine değinecek olursak; kuş tüylerinde genellik dökülme olur, vücutta kızarıklıklar olur. Kuşlar sürekli kaşınırlar. En başlıca belirtisi ise kuşlarda pullanma gözükür. Daha sonrasında ise kuşlarda kaşınmaktan gelen acı ile cıyaklamalarda mantar hastalığının göstegelerindendir.

Tedavisinde öncelikle mantarın başladığı alan olan kuşların kafesini öncelikle temizlemek gerekir. Bu tedavide veteriner hekim tarafından yazılan mantar hastalığı karşıtı şampuan ile kafes iyice temizlenir. Kesinlikle her tarafı temizlenmelidir. Bu aşamadan sonra veteriner tarafından kuş için tablet ilaçlar verilir. Daha sonra ise kuşun veterinerin vermiş olduğu tablet ilaçlar kuşlara yedirelemeyeceği için içme suyuna karıştırılır ve yedi gün boyunca kuşların içme suyunu karıştırılır. Aynı zamanda veterineriniz tarafından verilen bir tür iyodik krem hazırlanır ve yedi gün boyunca bir pamuk yardımı ile kuşunuzun mantar oluşan bölgelerini özen gösterilerek sürülmesi gerekir.

Bir hafta boyunda oluşan kızılcıklardan ve pullarda bir değişiklik olmayabilir fakat bu durumlarda birkaç gün sonra pulların tamamen geçtiğini görürsünüz. Fakat bir hafta geçti ve üzerinede birkaç gün daha geçtiği halde kuşunuzda bir değişiklik olmaz ise muhakkak veteriner hekim tarafından tekrar kontrol edilmelidir. Çünkü bu sorun kuşunuzun cildini tahrip edip mikrop kapmasına yol açabilir ve bu da kuşunuzun büyük rahatsızlıklar

 

 

 

Kuşlarda mantar hastalığı, Kuşlarda kızılcıklar, Kuşlarda Mantar hastalığının tedavi süreci , Kuşlarda Mantar hastalığının tedavi yöntemi

Tags: , , ,

Comments (14)

 

 1. Enes Cihan diyor ki:

  Evet kuşlarda gerçekten bu tür hastalıklar çok rahatsız verici oluyor özelliklede bu hastalığa yakalındıklarında kaşınmaktan öyle cıyaklıyorlar ki insanın kulağı şişiyor.

 2. Hakan Tan diyor ki:

  Benimde kuşum mantar hastalığına yakalanmıştı. Kendini kaşırken sanki derisini parçalıyormuş gibi bağırıyordu. Veteriner hekime gittik bir hafta sonra iyileşti hemen.

 3. Can Küçükarslan diyor ki:

  Benim kuşumunda derisi dökülmüş pullar ortaya çıkmıştı. Daha sonrasında veteriner hekime götürdük mantar olduğunu söyledi ve bana bir tablet verdi o tableti 1 hafta sürdüm kuşum eskisi gibi tekrardan canlandı. Uyku uyutmuyordu :)

 4. Quaresma Hakan diyor ki:

  Konunun bir çok aradaşa mutlaka yararı dokunacaktır öncelikle konu için teşekkürler. Bende bir ara veteriner hekime köpeğimi götürmüştüm o zamanlar mantar hastalıklı bir kuş görmüştüm gerçektende çok acayip görünüyorlar.

 5. Eylül sever diyor ki:

  Evet bende kuzenimin kuşunu görmüştüm mantar hastalığına yakalanmıştı. Her gün krem sürüyorlardı. Kuşu küflenmiş kuş gibi görünüyordu.

 6. Adil Kırmızı diyor ki:

  Allah allah çok garip valla kuşlar zaten ufacık bişey birde mantar hastasımı oluyorlar ya :D

 7. Yasemin Korkmaz diyor ki:

  Adil daha ne hastalıkları var bir bilsin. Zaten çokta garip değil aslında o da bir canlı sonuçta.

 8. Hüseyin Avcı diyor ki:

  benim kuşumda da bu sorun var üç gündür kremliyorum hafiften geçmeye başladı ama hala var inşallah bir sorun olmaz ya :S

 9. Emin Doğan diyor ki:

  @Hüseyin düzenli olarak sürersen hiç bir sorun olmaz zaten konudada belirtilmiş şekilde yapmanı tavsiye ederim.

 10. evremmm diyor ki:

  muhabbet kuşum durmadan ayaklarını titretiyor ve bacağını kaşıyor, baktığımız zmn da kurumuş hafif sarımsı bi renk var nedir acaba lütfen yardm edin…

 11. admin diyor ki:

  Merhabalar,

  Sorularınıza cevap alabilmek için lütfen http://www.neyivar.com u takip ediniz.

 12. Asya diyor ki:

  Benim Muhabbet Kuşum Mantar hastalıgına yakalanmıştı.Ama kendisini kaşıdığında bağırmıyor hiç ses yok.Gagasında oluşan pullanma nedeniyle veterinere gittik.Veteriner bize sıvı bir krem verdi.Bu mantarın sebebi oda spreyi parfümdenmiş.Lütfen kuşların yanındayken oda spreyi veya parfüm sıkmayalım kuşlar hastalık kapabilir..

 13. asd06 diyor ki:

  slm
  benim kuşum yaklaşık 3 aylık ama hala uçamıyor . uçması için saglıklı ne kanat nede kuyruk tüyü var ne yapmamız lazım

 14. VolkanOzen diyor ki:

  Merhaba, buradan bir yöntem söyleyemeyiz, ancak bir veteriner hekime başvurursanız size yardımcı olacaklardır.

Leave a Reply