Muhabbet Kuşlarında Nezle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet Kuşlarında Nezle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet kuşlarında nezle hastalığı kuşu bazen çok büyük strese sokabiliyor. Aynı zamanda muhabbet kuşları çok çabuk strese girebilen türden hayvanlar olduğundan intihara bile kalkışabiliyorlar. Muhabbet kuşlarına bu hastalık kafesin soğuk bir ortamda olmasından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bir diğer durum ise nezle hastalığı bir kuşu hasta ettiği zaman kafeste başka bir kuş daha varsa onu da etkileyebilir ve aynı hastalığı diğer kuşunuza da geçirebilir.

Muhabbet  kuşlarında nezle hastalığın belirtileri ise çok belirginidir. Her nezle hastalığında olan belirtiler muhabbet kuşları içinde geçerlidir. Belirtiler; aşırı derecede burunda akma, gözlerde yaşarmalar ve gözlerin yanması belirtiler arasında en çok bilinenidir. Bu belirtiler fark edildikten sonra en kısa sürede veteriner hekime götürülmeli ve gerekli olan ilaç tedavisine başlanılmalıdır.

Bu hastalığın tedavisinde veteriner hekim tarafından verilen ilaçlar alınmalıdır ve belirli vakitler hasta olan muhabbet kuşlarınıza verilmelidir. Aynı zamanda muhabbet kuşunun barındığı ortamdan daha sıcak bir ortama alınması da muhabbet kuşunun hastalığı daha çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır. Birde kuş nezle hastalığından dolayı nefes almakta güçlük çekiyorsa burnunu açmak için gerekli damlalar ve yahut tuzlu su ile tıkanıklığı gidermeniz gerekmektedir. Bu tedaviler sonucunda muhabbet kuşunda hastalık başka bir hasar bırakmadıysa 2 – 5 gün içinde hastalık tamamıyla oradan kalkacaktır. Fakat siz gene de hastalıktan sonra veteriner hekime tekrardan kontrole götürünüz ve gerekli kontrolleri yaptırınız.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>