Sığırlarda Yanıkara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Eylül 20, 2011 | Hayvan Sağlığı

Sığırlarda Yanıkara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisisığırlarda yanıkara hastalığı

Sığırlarda Yanıkara hastalığı ölümcül bir hastalık olup sığırların otlandığı alanlarda toprakta yaşayan bazı bakteriler aracılığı ile sığırlara bulaşıp sığırların kaslarında şişlikler oluşturarak sığırların hareket etmesine engel teşhis eder. Eğer ki hastalık fark edilmez ise bakteriler sürekli artış sağlar ve vücudun tüm bölmelerini yayılır. Bunun sonucunda sığırlar hayatlarını kaybedebilirler.

Sığırlarda bu hastalığın belirtileri çok belli olur fakat belirtiler gözüktüğü halde hala bir veteriner hekime muayene için götürmez iseniz hayvanda çok büyük hasarlar olur ve hareket edemez. Bu da işinizi daha çok zorlaştırır. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir veteriner hekime muayeneye götürülmelidir. Belirtileri; başlangıçta vücut sıcaklığı çok fazla sıcaklaşır ve belirli bölgelerde şişlikler oluşur daha sonra ise şişlikler git gide büyür ve vücut sıcaklığı ise aşırı derecede düşer ve vücut soğumaya başlar. İşte bu evreden sonra ise sığır hayatını kaybedebilir bu yüzden bu evreye ulaşmadan veteriner hekime götürmeniz şarttır.

Aslında bu hastalığın tedavisi belirtileri çıkmadan önce yapılmalıdır. Çünkü belirtileri çıktıktan sonra hastalık çok hızlı yayıldığından dolayı yapacak çok az tedavi yöntemi oluyor. Bu yöntemler arasında en ideali hayvanlara çok yüksek dozlarda ilaçlar verilerek bakterilerin temizlenmesidir. Fakat bu onun hastalığını geçirse bile vücuda oldukça derin hasarlar bırakabiliyor. Bu yüzden bu hastalığa karşı yapılabilecek en iyi tedavi yolu hastalıktan önce aşılanmadır. Eğer ki aşılanma yapılırsa zaten bu hastalığı çok rahat atlatabilecektir.


Tags: , , ,

Comments (2)

 

  1. Ahmet Gözcü diyor ki:

    Bende bir köyde veteriner hekimlik yaparken sığırlar da bu hastalığa çok fazla yakalandığına şahit olmuştum. Cidden erken teşhis bu hastalıkta çok önemli.

  2. Mesut Avaz diyor ki:

    Bizim büyükbaş hayvanlarımızda da bu belirtileri farketmiştik. Veterinere götürdüğümüz de hastalık epey ilerlemişti hayvan gerçekten çok acı çekiyor bu hastalıkta.

Leave a Reply