Sığırlarda Yanıkara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sığırlarda Yanıkara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisisığırlarda yanıkara hastalığı

Sığırlarda Yanıkara hastalığı ölümcül bir hastalık olup sığırların otlandığı alanlarda toprakta yaşayan bazı bakteriler aracılığı ile sığırlara bulaşıp sığırların kaslarında şişlikler oluşturarak sığırların hareket etmesine engel teşhis eder. Eğer ki hastalık fark edilmez ise bakteriler sürekli artış sağlar ve vücudun tüm bölmelerini yayılır. Bunun sonucunda sığırlar hayatlarını kaybedebilirler.

Sığırlarda bu hastalığın belirtileri çok belli olur fakat belirtiler gözüktüğü halde hala bir veteriner hekime muayene için götürmez iseniz hayvanda çok büyük hasarlar olur ve hareket edemez. Bu da işinizi daha çok zorlaştırır. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir veteriner hekime muayeneye götürülmelidir. Belirtileri; başlangıçta vücut sıcaklığı çok fazla sıcaklaşır ve belirli bölgelerde şişlikler oluşur daha sonra ise şişlikler git gide büyür ve vücut sıcaklığı ise aşırı derecede düşer ve vücut soğumaya başlar. İşte bu evreden sonra ise sığır hayatını kaybedebilir bu yüzden bu evreye ulaşmadan veteriner hekime götürmeniz şarttır.

Aslında bu hastalığın tedavisi belirtileri çıkmadan önce yapılmalıdır. Çünkü belirtileri çıktıktan sonra hastalık çok hızlı yayıldığından dolayı yapacak çok az tedavi yöntemi oluyor. Bu yöntemler arasında en ideali hayvanlara çok yüksek dozlarda ilaçlar verilerek bakterilerin temizlenmesidir. Fakat bu onun hastalığını geçirse bile vücuda oldukça derin hasarlar bırakabiliyor. Bu yüzden bu hastalığa karşı yapılabilecek en iyi tedavi yolu hastalıktan önce aşılanmadır. Eğer ki aşılanma yapılırsa zaten bu hastalığı çok rahat atlatabilecektir.


4 Comments

 1. Ahmet Gözcü

  Bende bir köyde veteriner hekimlik yaparken sığırlar da bu hastalığa çok fazla yakalandığına şahit olmuştum. Cidden erken teşhis bu hastalıkta çok önemli.

 2. Mesut Avaz

  Bizim büyükbaş hayvanlarımızda da bu belirtileri farketmiştik. Veterinere götürdüğümüz de hastalık epey ilerlemişti hayvan gerçekten çok acı çekiyor bu hastalıkta.

 3. metin kaygısız

  bu hastalık bulaşıcımıdır?

 4. Salih Taştan

  Malesef bende bi üretici olarak bu hastalığın mağduru oldum ve ilk defa bu hastalığa canlı şahit oldum hayvan hastalığa yakalandiktan sonra tedavisi pek mümkün değildir Hastalik çok hızlı yayılıyor hayvanın vücudunda Hayvanın bir saati diğer bi saatine hiç uymuyor Ve üretici arkadaşlara tavsiyem kesinlikle böyle olduğu durumlarda hiç vakit kaybetmeden o hayvanı ahirdan uzak tutmak ve diğer hayvanlara biran önce Aşı yapmak Tabi Allah korusun kimsenin rizkina zeval gelmesin inşallah

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>