Tavuklarda Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

 Tavuklarda Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Tavuklarda tifo hastalığı dezenfekte edilmemiş ortamlarda oluşan ve ölüm oranı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Eğer ki zamanında fark edilmez ise hastalık tüm sürü bulaşabilir hatta insanlara kadar geçebilir. Çünkü tifo hastalığına yakalanmış bir tavuk yumurtlar ise ve bu yumurta insanlar tarafından tüketilirse bu hastalık insanlara da bulaşmış olur. Bu yüzdende erken teşhis mutlak önem taşımaktadır.

Erken teşhis koymak için bu hastalığın belirtilerini öğrenmemiz şarttır. Bu hastalığın belirtileri; tuvalet ihtiyaçlarını gördüklerinde ishalmiş gibi yeşil bir dışkı bırakırlar. Tüyleri genellikle kabarık şekillerde olur ve renkleri hafiften solgun bir şekil alır. Eğer ki bu türde bir tavuğa rastlarsanız muhakkak bir veteriner hekime gidip eğer ki tek bir tavuk ise sadece tavuğunuzu eğer ki bir sürü ise tamamını kontrol ettirmeniz şarttır. Çünkü bir salgın olma ihtimali olabilir. Aynı zamanda şu ana kadar tavuktan elde ettiğiniz tüm ürünleri de muhakkak kontrol ettirmelisiniz ve kesinlikle tüketmemelisiniz.

Tüm kontroller yapıldıktan sonra gerekli tedaviye zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Yapılan tedavi antibiyotik tedavisidir. Aslında bu hastalığın tedavisi çok etkili bir tedavi değildir. Çünkü bu hastalık yüksek oranda tavuğun ölümüne sebep olan bir hastalıktır. Fakat bazen antibiyotik tedavisi de olum sonuçlar çıkarabiliyor ve tavuğu tifo hastalığından kurtara biliyor. Bu yüzdende gerçekten çok tehlikeli bir hastalık olduğun sürelinize dikkat etmeli ve sürelerinizin barındığı ortamı sürekli dezenfekte etmelisiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>